Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling;

● Kış mevsiminin cilt yenilemede en çok tercih edilen bakımıdır.

● Deriyi canlandırmak,gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların cilde uygulanmasıdır. Bu tedavide deriye, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır.

● Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), salisilik asit, jesner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır.Yanık ve kalıtsal faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir, hatta iyileştirilebilir. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir. Yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün ve daha homojendir.

● Derideki gevşeme ve sarkmalar düzeltilemez.

● Kimyasal peeling işlemi yüz gerdirme, kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz.

● Gözkapağı düşüklüğünü gidermede de etkili değildir.

● Derin çukurlarda bir dereceye kadar yardımcı olabilmektedir.

● Küçük çukurlar ve izlerde ise çok etkilidir. ● Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak ciltte, hafif veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeysel tipte 1-5 gün süren kızarıklıklar,soyulmalar olur. Derin tiplerde ödem ve deride gerginliğin yanı sıra kahverengi bir tabaka oluşumunun görülmesi normaldir. Bu tabaka 7-10 günde soyulur.

 

Peeling sonrası nelere dikkat edilmeli?

● Ciltte oluşan kabuklar kesinlikle soyulmamalıdır. Sadece uzman tarafından önerilen nemlendirici prepatlar kullanılmalıdır. Ayrıca güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

● Peeling yapılacak yüzeyde açık uçuk bulunuyorsa, derin güneş yanığı, açık yara ve enfeksiyonlar varsa, daha önceden o bölgede soyma işlemi yapılmışsa,Roaccutane tedavisi gören ya da yakın zamanda görmüş kişilere kimyasal peeling uygulanmaz.

● Kimyasal peeling cildin ihtiyacına göre 4/6 seans 30 gün aralarla yapılması önerilir.